top of page

A Maine Coon története és
fajtára jellemző  tulajdonságai​

Eredet:
Őseik egyrészt a vikingekkel érkezett norvég erdei macskák lehettek, másrészt az Amerikába érkező európai tengerészek által a hajókon utaztatott hosszú szőrű macskák, amelyek képesek voltak elviselni a zord körülményeket.


A Maine Coon már az 1900-as évek elején megmutatta magát a kiállításokon az Amerikai Egyesült Államokban. Valószínűleg ezek a maine-i macskák voltak azoknak az első macskáknak a leszármazottai, melyeket a gyarmatokra hoztak be, később pedig Angliából importáltak. Voltak köztük egyszerű, hosszúszőrű házimacskák, de perzsák is. Valószínűsíthető, hogy ezekből az egyedekből tenyésztették ki az eredeti fajtát Maine államban úgy, hogy a tanyasi házimacskák fizikumát és erősségét ötvözték a korabeli hosszúszőrű perzsával. 1976-ban hivatalosan is elismerték a fajtát a C. F. A.-nál, majd az első Maine Coon példányok megérkezése után Európába, 1983-ban a FIFE is bejegyezte a fajtát. A Maine Coon pedig világszerte az egyik legnépszerűbb és legismertebb fajta lett.

A Maine Coon eredetéről különféle történetek keringenek. Az is elterjedt már, hogy az első Maine Coon-okat mosómedvékkel való keresztezéssel állították elő, ezért van a cirmos példányoknak vastag, gyűrűzött farka.
Az ilyesfajta keresztezés genetikailag egyátalán nem lehetséges.
Egy másik, jól ismert történet szerint Coon, egy angol hajóskapitány vitte a hosszúszőrű macskákat Angliából az Egyesült Államokba.

 

Jellem:
Igazi jelenség és egyéniség: viszonylag nagy testű volta ellenére megtestesül benne a szépség, kedvesség, önállóság és szabadságszeretet. A Maine Coont arckifejezése alapján általában morózus macskának tartják, de ez csak a külső. Barátságos, jó kedélyű és társaságkedvelő, megbízható temperamentummal rendelkező macskák.
A jól szocializált Maine Coon kitűnően viszonyul a gyerekekhez, ugyanez vonatkozik más kutyákra és macskákra is. A Maine Coon szeret hancúrozni, mindenre felmászni és játszani, de ha úgy érzi, képes nagyon békés és akár lusta macska is lenni. Élvezi ha gazdája közelében lehet, gyermeki természetét azonban egész életén át megtartja.
Legtöbbjük szereti ha simogatják és babusgatják, és a heti egyszeri fésülés sem jelent neki problémát.
A Maine Coon nem hangos, de kiereszti hangját, ha valamit el akar érni. Meglepő, de a legtöbb Maine Coon-nak lágy, visszafogott hangja van, ami nem jellemző a hozzá hasonlóan nagy testű macskákra.

Küllem:

-Test
A Maine Coon nagy testű macska, mellkasa széles, teste izmos.
Oldalról nézve teste négyszögletes, harmonikus benyomást kelt.
Tömzsi lábai általában közepes hosszúságúak. Mancsai nagyok és kerekek, lábujjai között szőrpamacsok látszanak. Farka hosszú. Nyaka közepes hosszúságú. A hímek minden szempontból nagyobbak és impozánsabbak, mint a nőstények, bár némelyik vérvonalnál a nőstények ugyanolyan nagy testűek. A kandúrok tömege általában 8–9 kg, de elérhetik a 10–12 kg-os testtömeget is, a nőstények ennél kisebbek, általában 6–8 kg-ra nőnek. A Maine Coon későn érő fajta, teljes méretét 3-5 éves kora körül éri csak el.
 

-Fej
A Maine Coon feje közepesen nagy, széles, pofája szögletes és közepesen hosszúkás. Pofacsontja szembetűnően széles. Az erős áll oldalról nézve egyenes vonalban áll az orral és a felső ajakkal.
Az orrvonal közepes nagyságú. Nagy fülei széles alapúak, végük hegyes, egymástól egy fülszélességnyire állnak. Kívánatos jellemzője a fajtának a hiúzhoz hasonló fülvégi szőrzet. Nagy szemei távol ülnek egymástól, és nagyon kifejezők. Enyhén dőlnek a szemek, így a külső szemzug a fül felé mutat.
 

-Szőrzet
A Maine Coon szőrfelépítése sűrű és nehéz, de lágy esésű. A vállakon rövidebb, mint a hátsó lábakon vagy hason. Kívánatos, hogy szép, telt gallérja legyen.
 

-Színek
A Maine Coon-okat csak “természetes” színekben tenyésztik. Ezek: a fekete, a kék, a vörös, a krém, a teknőctarka és a kék krém, cirmos mintázattal vagy anélkül, fehér foltokkal vagy ezüst-fehér aljszőrzettel.
A cirmos minta lehet csíkos(makréla), foltos(klasszikus), pettyes és spriccelt. Bármilyen mennyiségű fehér szín megengedett ugyanúgy, mint a hófehér szín. A szemszín is lehet bármilyen – a hófehér vagy sok fehérrel rendelkező macskáknál a szem kék vagy két különböző színű is lehet (felemás szemszín). A fajtánál nem megengedettek a Távol-Keletről származó macskákra jellemző szőrszínek, ilyen a colorpoint, a burma vagy a tonkinéz színezet, a fahéj, az őzbarna, a csokoládé, és a lila.

A Maine Coont természetes macskafajtaként tartják számon, éppen ezért más fajtákkal való keresztezése tiltott.


“Forrás: Esther Verhoef: Nagy macska enciklopédia, 2003″

bottom of page